Centrum pro rodinu a sociální péči ve spolupráci s  Diecézním centrem pro mládež a Katechetickým a pedagogickým centrem Biskupství ostravsko-opavského připravili již tradiční setkání dětí a rodin na hoře Prašivá v Moravskoslezských Beskydech s otcem biskupem, které proběhlo 1. července 2022.
Tématem letošního setkání bylo Společně na cestě a v tomto duchu byla koncipována všechna stanoviště.

Počasí bylo doslova tropické a tak mohlo proběhnout dlouho připravované setkání dětí a rodin, které se koná pravidelně již od roku 1991.

Dopolední program byl zahájen v areálu Kamenité ve Vyšních Lhotách a vyvrcholil mší svatou.

Každý z účastníků dostal brožurku, ve které našel všechny potřebné informace o dopoledním i odpoledním programu včetně popisu všech 25 stanovišť.

Během pěší cesty na horu Prašivou byla rozmístěna krátká zamyšlení a příběhy. Na hoře Prašivé děti plnily na stanovištích úkoly, vyzkoušely si různé aktivity: poznávací, pohybové, výtvarné, hudební i duchovní pro malé, větší i největší účastníky.

Asi největší pozornosti si těšilo stanoviště Společně na cestě ke Slunci, kde se děti mohly podívat na Slunce dalekohledy a dozvěděly se mnoho zajímavých informací. Nebo třeba Společně na cestě s Besipem, kde děti byly odměněny za správné odpovědi drobnostmi.

Velmi příjemným stanovištěm bylo stanoviště Společně na cestě s kapuc(č)ínem, kde se děti dozvěděly, jak a hlavně odkud se k nám dostal nápoj cappuccino a mohli jej i ochutnat.

U příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie bylo možné načerpat informace a získat materiály na stanovišti s názvem Společně na cestě Evropou. Zde se mladí účastníci mohli dozvědět zajímavosti z ostatních evropských zemí, třeba odkud pochází Pinocchio, kde vynalezli Lego, nebo třeba společně poskládat velkoformátové puzzle Evropy.

Program byl velmi pestrý a obohacující a nechyběla ani stanoviště kreativní. Děti vyráběly pohlednice nebo třeba ozdobily brambory dle své fantazie, které přinesly s sebou v baťůžcích, a předaly sestrám Alžbětinkám. Jejich službu také bylo možno finančně podpořit a přispět tak na aktivizační činnosti seniorů v Domově sv. Alžběty v Jablunkově.

Odpolední program byl zakončen požehnáním otce biskupa, který byl po celou dobu na Prašivé k dispozici všem účastníkům a každý se s ním mohl pozdravit na stanovišti s názvem Společně na cestě s biskupem.

Nabídky setkání na Prašivé využilo mnoho rodin, které zde mohly prožít smysluplný program, získat mnoho zážitků i vědomostí a poznat nové kamarády.

Děkujeme všem dárcům, partnerům, dobrovolníkům a hlavně finanční podpoře z Moravskoslezského kraje, díky které se mohl projekt Prašivá – Společně na cestě uskutečnit.

 

Ing. Soňa Cvešperová
Administrátor projektů
775 644 246